خبرهای ویژه

rahbari
» زنان شهیده در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس » شهیده ایران قربانی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ - ۱۸:۵۶

 کد خبر: 14045
 21 بازدید

شهیده ایران قربانی

شهیده در روستای «هندلان» از توابع شهرستان میانه به دنیا آمد. او قلم بسیار زیبایی داشت. زیبا می‌نوشت و زیباتر قرائتشان می‌کرد. چون اهل کتاب و تفکربود، شعرهایش به جان بچه‌ها می‌نشست. او در روزهایی به شهادت فکر می‌کرد که شهر کوچک میانه حتی یکبار هم بمباران نشده بود اما دل دریایی ایران ، بهترین ها را می خواست.سرانجام در بمباران دبیرستان زینبیه به آرزویش رسید.

نام :ایران 
نام خانوادگی : قربانی
تاریخ شهادت: ۱۳۶۵/۱۱/۱۲
شغل: محصل
محل شهادت: آذربایجان شرقی – میانه- دبیرستان دخترانه زینبیه
نحوه شهادت : بمباران دبیرستان زینبیه

شهیده ایران قربانی در روستای «هندلان» از توابع شهرستان میانه به دنیا آمد. او قلم بسیار زیبایی داشت. زیبا می‌نوشت و زیباتر قرائتشان می‌کرد. چون اهل کتاب و تفکر بود ، شعرهایش به جان بچه‌ها می‌نشست . رابطه خوب و نزدیکی با معلمان و دوستانش داشت . همه، ایران را دوست داشتند.
ایران در همه فعالیت‌های پرورشی دبیرستان زینبیه اولین بود . از آن‌جایی که شرایط حضور در جبهه را نداشت با توجه به این که ذوق و قریحه شعر سرایی داشت برای رزمندگان شعر می‌سرود .
اغلب به جای روسری چفیه می‌بست و کفش کتانی می‌پوشید. یک بار آلبومش را باز کرده و پرسیده بود کدام یک از عکس‌هایم برای مزارم خوب است ؟ دوستش خندیده و گفته بود: اولا عکس شهدا را برسرمزارشان می‌گذارند ، مگر تو شهیدی ؟ دوما تو دختری، دختر را چه به شهید شدن ؟ ایران اخم کرده بود که نمی‌خواهم در بستر بمیرم و دوستش عکسی را که ایران با چفیه و به قول خودشان با روسری فلسطینی انداخته بود انتخاب کرد.
همیشه باور محکم ایران راه را برایش باز می‌کرد . او در روزهایی به شهادت فکر می‌کرد که شهر کوچک میانه حتی یکبار هم بمباران نشده بود اما دل دریایی ایران ، بهترین ها را می خواست. نه فقط در فکر ، بلکه در عمل هم در کارهای خیر پیشتاز بود و در تمام تشییع جنازه‌های شهدای شهرش حضور داشت .
شیفته امام بود. از امام که صحبت می‌کرد به وجد می‌آمد و حتی اشکش سرازیر می‌شد . صدای اذان که در مدرسه می‌پیچید یکی از اولین کسانی که برای نماز می‌رفت، ایران بود.
مادرش می‌گوید : مدتی بود هنگامی که آب به صورتش می‌زد چشمش اذیت می‌شد . برای همین مدتی نتوانست وضو بگیرد . مقداری خاک تیمم به خانه آورد . قسمتی از خاک را الک کرد و داخل کمدش گذاشت . علت را که پرسیدم گفت: « مامان اگر لیاقت شهادت داشتم توی این خاک برایم سبزه بکار و روی سنگ مزارم بگذار. » از حرفش جا خوردم اما طولی نکشید که ایرانِ من در بمباران دبیرستان زینبیه به آرزویش رسید . به وصیتش عمل کردم و در همان خاک سبزه کاشتم و روی قبرش گذاشتم . تا ۴۰ روز آن تکه خاک سبز سبز بود .

نیایش‌های ایران

آه ای خدای مهربانم ! شاهد باش که تمام وجودم لبریز از تو شده، خدایا شاهد باش که چگونه این قلب پژمرده، امشب و روز و غروب و سپیده دم در همه حال به یاد توست …
خدایا از تو تمنا دارم که در همه حال با من باشی که من در همه حال به یاد تو خواهم بود . مددم رسان که کار و درس خواندنم ، زندگی کردنم ، هدفم و مردنم همه به خاطر تو و برای تو باشد .
همیشه دلم می‌خواست کوهی باشم و در مقابل ظلم کاخ نشین‌ها قد علم کنم.
همیشه دلم می‌خواست آزاد باشم و سینه خصم را بشکافم.

وصیتنامه شهیده ایران قربانی :

پس از گناهانم به درگاه تو ای ذره ذره ی وجودم پناه می برم . و از تو می خواهم در همه حال به یادم باشی که در همه حال به یاد تو خواهم بود .
اما ای بزرگتر من پناهگاه من , از بلاهای سختی که پرده ها را باز می کنند و رسوایم می سازند دورم گردان و همیشه یاریم کن .
مردنم و زیستنم و کار , درس , زندگی و هدفم بخاطر تو و برای تو باشد .
آری خدایا اگر تو یاریم کنی هیچ قدرتی قادر نخواهد بود در راهم که همان فی سبیل الله است سد راه من باشد . پس در همه حال یاریم کن , که من قسم می خورم دین تو را یاری کنم .
بلی برای اینکه این مسئله را روشن کنیم که چرا نظام های استبدادی از نشر دین جلوگیری می کنند باید نگری بر مکتب پر خون اسلام بی اندیشیم ببینیم این اسلام چیست ؟ که اینقدر مزدوران شرق و غرب را به وحشت انداخته است. و چرا این بیگانگان نمی خواهند قانون خدا در میان توده محروم جهان بر پا شود .
اگر نگری بر گذشته تاریخ اسلام بی اندیشیم می بینیم که همیشه پیروان راستین اسلام مظلوم شده اند و مظلوم وار به شهادت رسیده اند . و اسلام آنطور که هست هیچ موقع نگذاشته اند در جامعه برپا شود.
فقط تا آنجایی اسلام را قبول کرده اند که با منافع آنها سازگار باشد مثلاً یک مثال که در زمان طاغوت شاه می گفت اسلام و اسلام و هر هفته می رفت قبر امام هشتم را زیارت می نمود . ولی در حالی که بویی از اسلام در کشور دیده نمی شد چرا که در مقابل سخنان امام امت : ای مردم اسلام درخواست و آزادی شما را زیر پا گذاشته اند .
که در مقابل این سخن امام مستشاران اسرائیلی می گویند: ما به شما آزادی می دهیم و آن این است که
۱-هی نگوئید اسلام در خطر است
۲-علیه اسرائیل هم چیزی نگوئید
۳-علیه مقامات اول کشور هم چیزی نگوئید و دیگر هر چه بگوئید آزادید
آری این است معنای اسلامی که طاغوتها بر سر ما به ارمغان می آوردند.
ولی اسلامی که امامان ما و پیامبر ما برای ما معرفی می کنند آن است اسلام راستی , یکی اسلام تشیع سرخ علوی و تشیع رسول خدا که به دست علی (ع) رساند و دیگری اسلام تشیع سیاه صفوی تشیع که با نام مذهب مذهب را می کوبید. و با نام اسلام اسلام را می کوبید. بلی روحانیت مرتجع که فقط جر روزه خوانی چیزی بلد نبودند و درد و دل توده محروم و زاغه نشین جامعه را می دانستند و فقط به فکر خود بودند برای خوش گذرانی زندگی خویش بودند. آنهایی که هیچ موقع برای خودشان این اجازه را ندادند که علیه طاغوتها بپا خیزند و اسلام راستین را برای توده مردم معرفی نمایند زیرا اینها می دانستند و می دانند که با برقراری اسلام راستین و آگاهی یافتن مردم نسبت به اسلام و قانون خدا و زندگی علی (ع) و رسول اکرم(ص) عمر اینها به پایان رسیده است و بخاطر همین مسئله است که همیشه اینها مخالف اسلام و نشر آن در میان توده مردم بوده اند و اینها دشمن سر سخت روحانیت مبارز بوده اند.
بلی روحانی که امام تأکید می کنند اسلام بدون روحانیت مانند کشور بدون طبیعت است . البته نه روحانیت مرتجع چون شریعتمداری و مقدم مراغه ای مزدوران جاده صاف کن امپریالیسم بلکه آن روحانیتی که همیشه برای اسلام و برای مردم فکر می کنند.
چون رهبر عالیقدر انقلاب حضرت امام خمینی که عمر خود را باخدمت کردن به اسلام گذراند و می گذراند . بلی چون با نشراسلام راستین در میان مردم باعث می شود مردم حق از باطل را دریابند و به پاخیزند و نظام استبدادی طاغوتیان را به لرزه درآورند.
اسلام منادی آزادی است اسلام منادی برپا داشتن عدالت اجتماعی است اسلام منادی علم ودانش است.
اسلام منادی برابر و برادری مردمان می باشد ولی رژیم های استبدادی مخالف اینهایند و اینها را باعث زدوده شدن دستشان به ثروت خدادادی مردم می دانند بخاطر همین مسأله است که همیشه اسلام را می کوبند و مخالف نشر آن در میان مردم می شوند
آری مکتب اسلام مکتبی است که همیشه با ظلم درافتاده و با شرک و کفر درافتاده و با جور و ستم و خیانت و چپاول مبارزه کرده است و همیشه مردم را تشویق نموده است برعلیه جباران و جنایتکاران و مفت خوران و بهره کشان همرزمان بپا خیزیند و حق خود را از حلقوم این استثمارگران خون آشام به در آورند.
بلی در هر انقلابی که می نگریم فقط به یک جنبه نگاه می کنند و آن جنبه مادی می باشد.
ولی اسلام دینی است جاویدان و جامع یعنی از مادی گرفته تا معنوی و اجتماعی گرفته تا سیاسی و فرهنگی و اقتصادی بشر را در نظر دارد.و برای هر چیز حدود قانونی معین کرده است اگر اسلام آنطور که هست در میان مردم برقرار شود دیگر هیچ راهی برای مزدوران شرق و غرب باقی نخواهد ماند . اسلامی که علی برای ما معرفی می کند فاطمه برای ما معرفی می کند . ان شاء الله اسلام راستین و جامعه توحیدی در انقلاب سرخ مهدی عج الله تعالی و فرج الشریف برقرار خواهد بود .
پس حالا وظیفه ماست که درون خود را از تمام آلودگیها پاک کرده و در انتظار قیام مهدی موعود باشیم .
هر گونه هوا و هوسی زود گذر زندگی را از خود دور گردانیم و همیشه به یاد خدا باشیم که خداوند همیشه به یاد ما خواهد بود . پس حالا ای خدای من , چگونه درد این قلب آتش گرفته ام را برایت بازگو کنم . خدایا چگونه وصیتی کنم که بعد از مرگم برای همه سفید باشد.
تنها وصیتی که بیشتر در قلبم لانه کرده است می توانم بگویم
که خدا… ای خدا… ای خدای من:
همیشه دلم می خواست شمعی باشم بر تاریکی ها روشنایی بخشم .
همیشه دلم می خواست کوهی یاشم و در مقابل کاخی بایستم.
همیشه دلم می خواست آزادی باشم و قفسها را بشکنم
همیشه دلم می خواست خون باشم و تشکیل دریا دهم
همیشه دلم می خواست گلوله باشم و سینه خصم را بشکافم
همیشه دلم می خواست فریاد باشم و جهان را با فریادم پر سازم
همیشه دلم می خواست الگو باشم و نمونه, نمونه مقاومت در راه خدا
و همیشه دلم می خواست گریه باشم تا برای دردمندان بگریم .
اما ای خدایم در همه حال به یادم باش که در همه حال به یاد تو خواهم بود؛
خدایا!خدایا! خدایا! خدایا! زنده باد اسلام

 

منبع : تنویر  


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : زنان شهیده در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
ارسال دیدگاه